Texas Instruments LM3S9B96-IBZ80-C1
Part No.:
LM3S9B96-IBZ80-C1
Package:
108-LFBGA
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA
Shipping
LM3S9B96-IBZ80-C1 Information
Package/Case:
108-LFBGA
Packaging:
Tray
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Number of I/O:
65
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.235V ~ 1.365V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)