Texas Instruments LM3S9B95-IQC100-C3
Part No.:
LM3S9B95-IQC100-C3
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Shipping
LM3S9B95-IQC100-C3 Information
Series:
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
Programmable:
Not Verified
Speed:
100MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
65
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
RAM Size:
96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.235V ~ 1.365V
Data Converters:
A/D 16x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)