Texas Instruments LM3S8C62-IQC80-A1
Part No.:
LM3S8C62-IQC80-A1
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Shipping
LM3S8C62-IQC80-A1 Information
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
46
Program Memory Size:
512KB (512K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)