Texas Instruments LM3S6950-EQC50-A2
Part No.:
LM3S6950-EQC50-A2
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Shipping
LM3S6950-EQC50-A2 Information
Product Status:
Obsolete
Speed:
50MHz
Connectivity:
Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
46
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)