Texas Instruments LM3S6938-EQC50-A2
Part No.:
LM3S6938-EQC50-A2
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Shipping
LM3S6938-EQC50-A2 Information
Package/Case:
100-LQFP
Series:
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Speed:
50MHz
Connectivity:
Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
38
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)