Texas Instruments LM3S608-IQN50-C2T
Part No.:
LM3S608-IQN50-C2T
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Microcontrollers
Package:
48-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
Shipping
LM3S608-IQN50-C2T Information
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
48-LQFP
Series:
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
28
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)