Texas Instruments LM3S2939-IBZ50-A2T
Part No.:
LM3S2939-IBZ50-A2T
Package:
108-LFBGA
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA
Shipping
LM3S2939-IBZ50-A2T Information
Package/Case:
108-LFBGA
Programmable:
Not Verified
Speed:
50MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O:
57
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Data Converters:
A/D 3x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)