Texas Instruments LM3S2739-IQC50-A2T
Part No.:
LM3S2739-IQC50-A2T
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Shipping
LM3S2739-IQC50-A2T Information
Package/Case:
100-LQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Verified
Speed:
50MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
56
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Data Converters:
A/D 4x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)