Texas Instruments LM3S2601-IQC50-A2T
Part No.:
LM3S2601-IQC50-A2T
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Microcontrollers
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Shipping
LM3S2601-IQC50-A2T Information
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
100-LQFP
Series:
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Programmable:
Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
50MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
60
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)