Texas Instruments LM3S1850-IQC50-A2
Part No.:
LM3S1850-IQC50-A2
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Shipping
LM3S1850-IQC50-A2 Information
Package/Case:
100-LQFP
Packaging:
Tray
Programmable:
Verified
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O:
56
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)