Texas Instruments LM3S1110-IQC25-A2T
Part No.:
LM3S1110-IQC25-A2T
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Shipping
LM3S1110-IQC25-A2T Information
Package/Case:
100-LQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Verified
Speed:
25MHz
Connectivity:
IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O:
41
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)