Texas Instruments LM3S1110-IBZ25-A2
Part No.:
LM3S1110-IBZ25-A2
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Microcontrollers
Package:
108-LFBGA
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA
Shipping
LM3S1110-IBZ25-A2 Information
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
108-LFBGA
Series:
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
25MHz
Connectivity:
IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
41
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.25V ~ 2.75V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)