Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | LM3086J |
| Manufacturer | National Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | 14-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | 5 NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | - |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | - |
| Power - Max | 300mW |
| Frequency - Transition | 550MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 14-CERDIP |
The following parts include "LM3086J" in Silicon Labs LM3086J.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.