
| Image | ![]() |
| Part Number | LM10 |
| Manufacturer | Daito |
| Package/Case | |
| Series | LM |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Fuse Type | Automotive |
| Current Rating (Amps) | 1 A |
| Voltage Rating - AC | 48 V |
| Voltage Rating - DC | 48 V |
| Response Time | Medium Blow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |
| Melting I²t | 0.2 |
| Approval Agency | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) |
The following parts include "LM10" in Silicon Labs LM10.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.