Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | LCM2004A-8 |
| Manufacturer | GlobalTech Display |
| Series | - |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| Number of Characters | 80.0 |
| Display Format | 20 x 4 |
| Character Format | 5 x 8 Dots |
| Display Type | STN - Super-Twisted Nematic |
| Display Mode | Transflective |
| Character Size | 4.76mm H x 2.96mm W |
| Outline L x W x H | 98.00mm x 60.00mm x 9.00mm |
| Viewing Area | 77.00mm L x 25.20mm W |
| Backlight | LED - Yellow/Green |
| Voltage - Supply | 4.8V ~ 5.2V |
| Dot Size | 0.56mm W x 0.56mm H |
| Interface | 8-Bit |
| Controller Type | AIP31066 |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Text Color | - |
| Background Color | - |
The following parts include "LCM2004A-8" in Silicon Labs LCM2004A-8.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.