Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | KBU8K |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | 4-SIP, KBU |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 8 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 800 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | KBU |
The following parts include "KBU8K" in Silicon Labs KBU8K.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.