Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | KBU810 |
| Manufacturer | MDD |
| Series | KBU |
| Package/Case | 4-SIP, KBL |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1 kV |
| Current - Average Rectified (Io) | 333 mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 4 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 1000 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | KBU |
The following parts include "KBU810" in Silicon Labs KBU810.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.