Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | KBPC3510 |
| Manufacturer | MDD |
| Series | KBPC |
| Package/Case | 4-Square, KBPC |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1 kV |
| Current - Average Rectified (Io) | 35 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 17.5 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 1000 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | QC Terminal |
| Supplier Device Package | KBPC |
The following parts include "KBPC3510" in Silicon Labs KBPC3510.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.