Samsung Semiconductor, Inc. K6X1008C2D-TF55
Part No.:
K6X1008C2D-TF55
Manufacturer:
Samsung Semiconductor, Inc.
Category:
Memory
Package:
Description:
SRAM ASYNC SLOW 1M 128Kx8 5V 32-
Shipping
K6X1008C2D-TF55 Information
Manufacturer:
Samsung Semiconductor, Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Asynchronous
Memory Size:
1Mbit
Memory Organization:
128K x 8
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
55ns
Access Time:
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)