Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | JHC 3502104 R44E |
| Manufacturer | Matsuo Electric Co., LTD |
| Package/Case | |
| Series | JHC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating (Amps) | 100 A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 35 V |
| Response Time | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 600A |
| Melting I²t | - |
| Approval Agency | cUL, UL |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.228" W x 0.165" H (7.30mm x 5.80mm x 4.20mm) |
The following parts include "JHC 3502104 R44E" in Silicon Labs JHC 3502104 R44E.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.