JE2835AAM-N-0001A0000-N0000001.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | JE2835AAM-N-0001A0000-N0000001 |
| Manufacturer | Cree LED |
| Series | J |
| Package/Case | 1411 (3528 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Color | Amber |
| Wavelength | 590nm (585nm ~ 595nm) |
| Current - Test | 140mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.3V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 71 lm/W |
| Current - Max | 240mA |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | 23lm (22lm ~ 24lm) |
| Temperature - Test | 25°C |
| Viewing Angle | 121° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 1411 |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) |
The following parts include "JE2835AAM-N-0001A0000-N0000001" in Silicon Labs JE2835AAM-N-0001A0000-N0000001.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.