GT JTLPS1.13-KKLN-25-1-150-R33.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | GT JTLPS1.13-KKLN-25-1-150-R33 |
| Manufacturer | ams-OSRAM USA INC. |
| Series | DURIS® E 2835 |
| Package/Case | 1411 (3528 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Color | Green |
| Wavelength | 525nm (517nm ~ 537nm) |
| Current - Test | 150mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 178 lm/W |
| Current - Max | 200mA |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | 80lm (64lm ~ 96lm) |
| Temperature - Test | 25°C |
| Viewing Angle | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 1411 |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
The following parts include "GT JTLPS1.13-KKLN-25-1-150-R33" in Silicon Labs GT JTLPS1.13-KKLN-25-1-150-R33.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.