Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | JAK 6002203 NA52 |
| Manufacturer | Matsuo Electric Co., LTD |
| Package/Case | |
| Series | JAJ |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating (Amps) | 20 A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 60 V |
| Response Time | Fast Blow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A |
| Melting I²t | - |
| Approval Agency | UL |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W x 0.055" H (3.20mm x 1.60mm x 1.40mm) |
The following parts include "JAK 6002203 NA52" in Silicon Labs JAK 6002203 NA52.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.