Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | JAG 7202202 NA52010 |
| Manufacturer | Matsuo Electric Co., LTD |
| Package/Case | |
| Series | JAG |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating (Amps) | 2 A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 72 V |
| Response Time | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |
| Melting I²t | - |
| Approval Agency | cUL, UL |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W x 0.055" H (3.20mm x 1.60mm x 1.40mm) |
The following parts include "JAG 7202202 NA52010" in Silicon Labs JAG 7202202 NA52010.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.