Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | IT131 PDIP 8L ROHS |
| Manufacturer | Linear Integrated Systems, Inc. |
| Series | IT130 |
| Package/Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | 2 PNP (Dual) |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 10mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 50µA, 500µA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 1mA, 5V |
| Power - Max | 500mW |
| Frequency - Transition | 90MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
The following parts include "IT131 PDIP 8L ROHS" in Silicon Labs IT131 PDIP 8L ROHS.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.