ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42S16400E-7TL
Part No.:
IS42S16400E-7TL
Manufacturer:
ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
Category:
Memory
Package:
54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Description:
IC DRAM 64MBIT LVTTL 54TSOP II
Shipping
IS42S16400E-7TL Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
DRAM
Technology:
SDRAM
Memory Size:
64Mbit
Memory Organization:
4M x 16
Memory Interface:
LVTTL
Clock Frequency:
143 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
5.4 ns
Voltage - Supply:
3V ~ 3.6V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)