Lumissil Microsystems IS32CS8975-GRLA3-TR
Part No.:
IS32CS8975-GRLA3-TR
Manufacturer:
Lumissil Microsystems
Category:
Microcontrollers
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 8SOP
Shipping
IS32CS8975-GRLA3-TR Information
Manufacturer:
Lumissil Microsystems
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
8051
Core Size:
8-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
LVD, LVR, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
6
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 4x11b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)