Renesas Electronics Corporation IDT71V35761SA166BQ8
Part No.:
IDT71V35761SA166BQ8
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Memory
Package:
165-TBGA
Description:
IC SRAM 4.5MBIT PAR 165CABGA
Shipping
IDT71V35761SA166BQ8 Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
165-TBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:
4.5Mbit
Memory Organization:
128K x 36
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
3.5 ns
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.465V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)