IDT, Integrated Device Technology Inc IDT71016S-15PH
Part No.:
IDT71016S-15PH
Manufacturer:
IDT, Integrated Device Technology Inc
Category:
Memory
Package:
44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Description:
SRAM ASYNC FAST 1MB 64KX16 5V 44
Shipping
IDT71016S-15PH Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Asynchronous
Memory Size:
1Mbit
Memory Organization:
64K x 16
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
15ns
Access Time:
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)