Samtec Inc. HW-50-15-T-S-250-225
Part No.:
HW-50-15-T-S-250-225
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Shipping
HW-50-15-T-S-250-225 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
50
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating):
0.155" (3.937mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)
Length - Tail:
0.225" (5.715mm)