Samtec Inc. HW-50-07-T-S-200-115
Part No.:
HW-50-07-T-S-200-115
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Shipping
HW-50-07-T-S-200-115 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
50
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating):
0.115" (2.921mm)
Length - Stack Height:
0.200" (5.080mm)
Length - Tail:
0.115" (2.921mm)