Samtec Inc. HW-20-20-T-D-680-300
Part No.:
HW-20-20-T-D-680-300
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Shipping
HW-20-20-T-D-680-300 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.150" (3.810mm)
Length - Stack Height:
0.680" (17.272mm)
Length - Tail:
0.300" (7.620mm)