Samtec Inc. HW-20-12-TM-D-555-215
Part No.:
HW-20-12-TM-D-555-215
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Shipping
HW-20-12-TM-D-555-215 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.260" (6.604mm)
Length - Stack Height:
0.555" (14.097mm)
Length - Tail:
0.215" (5.461mm)