Samtec Inc. HW-20-12-TM-D-400-465
Part No.:
HW-20-12-TM-D-400-465
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Shipping
HW-20-12-TM-D-400-465 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.165" (4.191mm)
Length - Stack Height:
0.400" (10.160mm)
Length - Tail:
0.465" (11.811mm)