Samtec Inc. HW-20-12-T-D-710-082
Part No.:
HW-20-12-T-D-710-082
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Shipping
HW-20-12-T-D-710-082 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.238" (6.045mm)
Length - Stack Height:
0.710" (18.034mm)
Length - Tail:
0.082" (2.083mm)