Samtec Inc. HW-20-12-T-D-600-400
Part No.:
HW-20-12-T-D-600-400
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Shipping
HW-20-12-T-D-600-400 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.030" (0.762mm)
Length - Stack Height:
0.600" (15.240mm)
Length - Tail:
0.400" (10.160mm)