Samtec Inc. HW-20-12-T-D-505-100
Part No.:
HW-20-12-T-D-505-100
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Shipping
HW-20-12-T-D-505-100 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.425" (10.800mm)
Length - Stack Height:
0.505" (12.827mm)
Length - Tail:
0.100" (2.540mm)