Samtec Inc. HW-20-12-L-S-725-090
Part No.:
HW-20-12-L-S-725-090
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Shipping
HW-20-12-L-S-725-090 Information
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.215" (5.461mm)
Length - Stack Height:
0.725" (18.415mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)