Samtec Inc. HW-20-09-G-S-235-110
Part No.:
HW-20-09-G-S-235-110
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Shipping
HW-20-09-G-S-235-110 Information
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.385" (9.779mm)
Length - Stack Height:
0.235" (5.969mm)
Length - Tail:
0.110" (2.800mm)