Samtec Inc. HW-14-12-L-D-725-110
Part No.:
HW-14-12-L-D-725-110
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Shipping
HW-14-12-L-D-725-110 Information
Number of Positions:
28
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.195" (4.953mm)
Length - Stack Height:
0.725" (18.415mm)
Length - Tail:
0.110" (2.800mm)