Samtec Inc. HW-14-11-T-T-665-100
Part No.:
HW-14-11-T-T-665-100
Description:
CONN HDR 42POS 0.1 STACK T/H
Shipping
HW-14-11-T-T-665-100 Information
Number of Positions:
42
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.165" (4.191mm)
Length - Stack Height:
0.665" (16.891mm)
Length - Tail:
0.100" (2.540mm)