Samtec Inc. HW-10-11-T-S-400-SM-LC
Part No.:
HW-10-11-T-S-400-SM-LC
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN
Shipping
HW-10-11-T-S-400-SM-LC Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Positions:
10
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.865" (21.971mm)
Length - Post (Mating):
0.465" (11.811mm)
Length - Stack Height:
0.400" (10.160mm)