Samtec Inc. HW-09-08-T-D-250-SM-018
Part No.:
HW-09-08-T-D-250-SM-018
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
HIGH TEMPERATURE FLEXIBLE BOARD
Shipping
HW-09-08-T-D-250-SM-018 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Positions:
18
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.465" (11.811mm)
Length - Post (Mating):
0.215" (5.461mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)