Samtec Inc. HW-08-12-T-D-790-SM
Part No.:
HW-08-12-T-D-790-SM
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD TIN
Shipping
HW-08-12-T-D-790-SM Information
Packaging:
Bulk
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.965" (24.511mm)
Length - Post (Mating):
0.175" (4.445mm)
Length - Stack Height:
0.790" (20.066mm)