Samtec Inc. HW-08-08-T-D-290-SM-A
Part No.:
HW-08-08-T-D-290-SM-A
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD TIN
Shipping
HW-08-08-T-D-290-SM-A Information
Packaging:
Bulk
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.465" (11.811mm)
Length - Post (Mating):
0.175" (4.445mm)
Length - Stack Height:
0.290" (7.366mm)