Samtec Inc. HW-07-08-T-D-250-SM-A
Part No.:
HW-07-08-T-D-250-SM-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN
Shipping
HW-07-08-T-D-250-SM-A Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
14
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.465" (11.811mm)
Length - Post (Mating):
0.215" (5.461mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)