Samtec Inc. HW-06-20-T-D-620-SM-A
Part No.:
HW-06-20-T-D-620-SM-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN
Shipping
HW-06-20-T-D-620-SM-A Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Packaging:
Tube
Number of Positions:
12
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.065" (27.051mm)
Length - Post (Mating):
0.445" (11.303mm)
Length - Stack Height:
0.620" (15.748mm)