HU2W271MCYS4WPEC.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HU2W271MCYS4WPEC |
| Manufacturer | AIC tech Inc. |
| Package/Case | |
| Series | HU |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 270 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 380mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.35 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
The following parts include "HU2W271MCYS4WPEC" in Silicon Labs HU2W271MCYS4WPEC.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.