SLP471M250A9P3.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SLP471M250A9P3 |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | SLP0712TE (750W) |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 470 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 423mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Polarization | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.969" (50.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
The following parts include "SLP471M250A9P3" in Silicon Labs SLP471M250A9P3.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.