Texas Instruments HPC46003V20
Part No.:
HPC46003V20
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Microcontrollers
Package:
68-LCC (J-Lead)
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 68PLCC
Shipping
HPC46003V20 Information
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
68-LCC (J-Lead)
Series:
HPC™
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
HPC
Core Size:
16-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
Microwire/Plus (SPI), UART/USART
Peripherals:
PWM, WDT
Number of I/O:
52
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)